top of page

Marka tescil süresi ne kadardır? Marka yenileme nasıl yapılır? Marka yenileme ücreti ne kadar?

Güncelleme tarihi: 3 Oca 2023


Tescilli markaya sağlanan koruma süresi 10 yıldır. Tescilden sonra 10 yıl geçmekle markaya sağlanan koruma sona erer. Ancak markanın koruma süresi, her defasında 10'ar yıl uzatılabilir ve bu işlem defalarca tekrar edilebilir.


Bu yazıda; Markanın koruma süresi ne kadardır, koruma süresi sona eren marka nasıl yenilenir, marka yenileme ücreti ne kadar sorularına yanıt aranacaktır.

Tescilli markaların koruma süresi 10 yıldır. 10 yıllık sürenin dolması ile marka üzerindeki koruma da sona erer. Ancak markanın 10'ar yıllık devreler halinde yenilenmesi mümkündür.


Markanın yenilenmesi


Markanın yenilenmesi için koruma süresinin dolmasından önceki 6 ay içinde TÜRKPATENT'e yenileme başvurusu yapılması gerekir. Yenileme başvuru talebi ve yenileme ücreti bu süre içerisinde Kurum'a iletilmelidir. Süre içerisinde yenileme işlemi yapılırsa marka, koruma süresinin bitiminden başlayarak 10 yıl daha tescilli hale gelecektir.


Marka yenileme süresi kaçarsa ne olur?


Koruma süresinin bitiminden önceki son 6 aylık yenileme süresi kaçırılırsa, yenileme için bir şans daha verilmektedir. 10 yıllık koruma süresi dolduktan sonraki 6 ay içinde de geç yenileme başvurusu yapılabilir. Ancak bu durumda geç yenileme ücretinin yatırılması gerekir.


Marka yenileme ücreti ne kadar?


Marka yenileme ücreti 2023 yılı için 2.450-TL'dir. Geç yenileme başvurularında( 10 yıllık koruma süresi sona eren markalarda) ödenecek olan geç yenileme ücreti ise 2023 yılı için 4.560-TL'dir.141 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page